Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies.
Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce prywatności.

Wyszukaj ofertę

Kierunek:
od:
do:
Dorosłych:
Wiek dziecka 1:
Wylot z:

City Break - Magia Mediolanu - 4 dni (samolotem z Krakowa)
Program
Mediolan - miasto o niepowtarzalnym i niezwykle urokliwym klimacie, gdzie historia miesza się z nowoczesnością, a jednocześnie biegnie z duchem czasu. Miasto cudownych skarbów architektonicznych ukrytych wśród nowoczesnej zabudowy, wspaniałej opery La Scala, galerii wielkich mistrzów malarstwa, salonów najsłynniejszych światowych projektantów i kreatorów mody Armaniego, Gucciego, Dolce&Gabbana, Prady oraz San Siro jednego z największych stadionów piłkarskich świata. To także symbol bogactwa i rozrywki, gdzie można dobrze zjeść, skosztować wspaniałej kawy, czy drinków, doskonale się bawić i chłonąć klimat wielkiego, modnego miasta.

Program:

Dzień 1:
Odprawa na lotnisku i przelot do Mediolanu – stolicy Lombardii. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, czas wolny na korzystanie z lokalnych atrakcji w zależności od godzin przylotu.

Dzień 2-3:
Kolejne dwa dni to czas na poznanie fascynującej atmosfery miasta oraz jego najważniejszych miejsc, takich jak
- Plac Katedralny i Katedra Duomo – symbol Mediolanu, wspaniała, fascynująca i monumentalna budowla w całości zbudowana z marmuru
- Pałac Królewski (Palazzo Reale) – była rezydencja królewska, będąca dziś miejscem najsłynniejszych wystaw i ważnych wydarzeń kulturalnych
- La Scala – jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie, gdzie miały miejsce premiery takich oper jak Madame Butterfly Pucciniego czy Nabucco i Otello Verdiego
- Zamek Sforzów – wielokrotnie przebudowywana siedziba książęca rodu Sforzów, będąca dziś muzeum, w którym znajdziemy między innymi ostatnie nieukończone dzieło Michała Anioła – Pieta Rondanini
- Parco Sempione – uroczy park w samym centrum miasta, miejsce odpoczynku z okazją do podziwiania imponującego widoku na Zamek Sforzów
- Narodowe Muzeum Nauki i Techniki z wielką kolekcją drewnianych modeli, wynalazków Leonarda da Vinci, w tym m.in. słynną maszyną latającą
- Muzeum Archeologiczne w klasztorze benedyktyńskim, gdzie można zobaczyć pozostałości murów obronnych i wiele znalezisk z różnych okresów historycznych
- Bazylika Św. Ambrożego z kaplicami reprezentującymi prawie wszystkie istniejące w Mediolanie style, od neoklasycznych form Ludwika Gagnola, przez barokową kopułę ozdobioną freskami, po renesansowy styl Bernardino Lanino
- Dzielnica Navigli z siecią kanałów, licznymi restauracyjkami oraz nocnymi klubami, oferująca bogactwo możliwości zarówno w dzień, jak i w nocy
- Galeria Vittorio Emanuele, gdzie można ubrać się u najlepszych włoskich projektantów i zobaczyć wspaniałą konstrukcję architektoniczną zwieńczoną przeszklonym dachem i charakterystyczną kopułą
- San Siro – gratka dla miłośników piłki nożnej
- Dworzec Centralny w Mediolanie – jeden z największych tego typu obiektów w Europie, charakteryzujący się niepospolitą architekturą i interesującą historią
- Wieczny Szpital Ca'Granda, dzisiejszy uniwersytet z dziedzińcem zaprojektowanym przez renesansowych architektów

W przerwach podczas zwiedzania proponujemy czas wolny na posiłek, podczas którego będzie możliwość spróbowania włoskich potraw, takich jak słynne pizze, makarony, panettone, cannelloni czy focaccia, a także posmakowania wyśmienitej włoskiej kawy oraz lokalnych win, Campari, Grappy, Martini czy Amaretto (płatne indywidualnie wg zamówienia).

Mediolan ma do zaoferowania także bogaty wachlarz ciekawych atrakcji, realizowanych w czasie wolnym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie:

- Kościół NMP Łaskawej, z którym związana jest legenda o powstaniu panettone – najsłynniejszego mediolańskiego przysmaku, w kościele można podziwiać "Ostatnią Wieczerzę" Leonarda da Vinci (wymagana wcześniejsza rezerwacja)
- Klasztor Kartuzów (Certosa di Pavia) - jeden z najokazalszych klasztorów w Europie, najpiękniejsza renesansowa perła Włoch
- Muzeum Triennale - muzeum designu, włoska urbanistyka, architektura, muzyka i sztuka mediów w nowoczesnym stylu (ok. 12 euro/os.)
- Pinakoteka Brera - posiadająca wyróżniającą się kolekcję włoskiego malarstwa, m.in. dzieła Canaletta, Caravaggia i Rafaela (ok. 10 euro/os.)
- Acquario Civico – jeden z najstarszych tego typu obiektów w Europie, prezentujący ponad 100 gatunków zwierząt wodnych włoskiego wybrzeża, jezior i rzek (ok. 5 euro/os.)
- Planetario Ulrico Hoepli – największe i najważniejsze w Europie, zachwyca niesamowitymi pokazami gwiezdnego świata (ok. 5 euro/os.)
- Quadrilatero d’Oro – Złoty Kwadrat, gdzie wzdłuż czterech ulic Via Montenapoleone, Via Della Spiga, Via Manzoni i Via Sant’Andrea możemy wybrać się na zakupy do znanych butików słynnych włoskich projektantów mody, takich jak Chanel, LV, Chopard, Gucci i Tiffany oraz Gianfranco Ferre, Ermenegildo Zegny, Fendi, Moschino i Prady (płatne we własnym zakresie)

Wieczorami proponujemy słynne mediolańskie rozrywki, które świetnie oddają ducha miasta:
- Rolling Stone Milan - świątynia rock'a w Mediolanie, gdzie swoje koncerty grały takie sławy jak Iron Maiden, Ben Harper, Black Sabbath i Massive Attack (płatne indywidualnie wg zamówienia)
- Dyskoteka Hollywood to jedna z najbardziej znanych dyskotek we Włoszech, często odwiedzana przez modelki, aktorów, projektantów mody i wielu sławnych ludzi(płatne indywidualnie wg zamówienia)
- Aperitivo – w niektórych lokalach w ramach opłaty za drinka, możemy korzystać z bufetu z ciepłymi i zimnymi przekąskami (ok. 10 euro/os.)
- Teatro alla Scala – opera lub balet w słynnej "La Scali" (od 150 euro/os.)
- Mecz piłkarski – niesamowite wrażenia dla wszystkich fanów ligi włoskiej(od 45 euro/os.)

Dzień 4:
Wymeldowanie z hotelu, czas wolny w zależności od godzin wylotu, transfer na lotnisko, przelot do Polski.

Zakwaterowanie podstawowe:
Hotele 3* - położone w pobliżu środków komunikacji miejskiej/podmiejskiej, w odległości kilku przystanków od największych atrakcji Mediolanu. Wszystkie hotele oferują wygodnie urządzone pokoje 2 osobowe (z możliwością 1 dostawki) z łazienką, TV i telefonem.
Wyżywienie - śniadania kontynentalne

Informacje dodatkowe:
- Spotkanie z pilotem/przedstawicielem organizatora nastąpi na lotnisku w Polsce lub po przylocie w Mediolanie.
- Transfery z/na lotnisko są realizowane busem/autokarem lub komunikacją miejską i/lub podmiejską w zależności od ilości osób, natomiast przejazdy podczas zwiedzania komunikacją miejską i/lub podmiejską.
- Kolejność dni zwiedzania może ulec zmianie.
- Pilot nie oprowadza wewnątrz obiektów.
- W przypadku wylotu z Mediolanu w godzinach porannych zamiast śniadania może być wydany pakiet śniadaniowy.
- Linia lotnicza i godziny przelotów mogą ulec zmianie.
- „Single” - bez dopłaty, przy dokwaterowaniu do pokoju 2 lub 3 osobowego (opcja na zapytanie).
- „Zniżki dla dzieci” - dotyczą dziecka do 12 lat zakwaterowanego wspólnie z 2 osobami pełnopłatnymi.

WAŻNE:
Bardzo prosimy o dokładne wypełnianie formularza rezerwacyjnego w szczególności podania pełnego nazwiska i imienia zgodnego z dokumentem, którym będą się Państwo posługiwali podczas podróży, daty urodzenia oraz obywatelstwa. Prosimy też o sprawdzenie terminu ważności tego dokumentu.
Cena zawiera
- przelot samolotem na wybranej trasie
- opłaty i podatki lotniskowe
- koszt przewozu bagażu podręcznego (WIZZAIR o wymiarach 40x30x20cm, waga do 10 kg, RYANAIR o wymiarach 40x20x25cm, waga do 10 kg)
- 3 noclegi w hotelu 3*
- zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym
- 3 śniadania
- opiekę polskojęzycznego pilota/przedstawiciela Regent
- podstawowe ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
- gwarancję niezmienności ceny
Cena nie zawiera
- Orientacyjnego kosztu uczestnictwa w programie ramowym, na który należy przeznaczyć dodatkowo ok. 105 – 135 euro/osoba. Kwota ta obejmuje transfery z/na lotnisko, opłatę za podatek turystyczny, bilety wstępów do zwiedzanych atrakcji, bilety komunikacji miejskiej i/lub podmiejskiej podczas realizacji programu zwiedzania oraz usługi lokalnych przewodników.
- Kosztu wycieczek fakultatywnych i atrakcji pozaprogramowych.
- Kosztu posiłków zamawianych indywidualnie.
- Kosztu usługi przewozu bagażu rejestrowanego, którego waga uzależniona jest od linii lotniczej realizującej przelot (WIZZAIR - do 10kg; RYANAIR - do 10kg o maksymalnych wymiarach 55x40x20cm). Usługę tę można nabyć opcjonalnie dla wszystkich lub tylko wybranych podróżujących osób za dodatkową opłatą.
- Kosztu usługi przewozu bagażu głównego (rejestrowanego), którego waga uzależniona jest od linii lotniczej realizującej przelot (WIZZAIR - do 20kg; RYANAIR - do 20kg). Usługę tę można nabyć opcjonalnie dla wszystkich lub tylko wybranych podróżujących osób za dodatkową opłatą.
- Kosztu usługi pierwszeństwa wejścia na pokład wraz z dodatkowym bagażem podręcznym, którego wymiary i waga są uzależnione od linii lotniczej realizującej przelot (WIZZAIR do 10kg o maksymalnych wymiarach 55x40x23cm, RYANAIR - do 10kg o maksymalnych wymiarach 55x40x20cm). Usługę tę można nabyć opcjonalnie dla wszystkich lub tylko wybranych podróżujących osób za dodatkową opłatą.
- Dopłaty do miejsc w samolocie obok siebie w ramach jednej rezerwacji.
- Dopłaty do pokoju jednoosobowego (400 PLN/os.)

Niniejsza oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie.
1.
07.10.2022
10.10.2022
2700 PLN

Mediolan

Mediolan (Milano, Milan) - miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km2. Zajmuje powierzchnię 182 km2.

Znajduje się tu siedem uniwersytetów (Statale, Biccoca, Iulm, Bocconi, Cattolica, Politecnico) (m.in. założone w latach 1863, 1920 i 1924) i inne uczelnie, Akademia Literatury, instytuty naukowe.

Mediolan jest bardzo ważnym ośrodkiem międzynarodowej turystyki. W Mediolanie znajduje się największe studio telewizyjne w Europie.

Historia

Kalendarium

 • IV w. p.n.e. - założenie miasta przez celtyckie plemię Insubrów

 • III w. p.n.e. - pierwsze wzmianki o Mediolanum jako miejsca stacjonowania armii rzymskiej

 • 286 - Mediolan zostaje stolicą Cesarstwa Rzymskiego (do roku 403)

 • 313 - cesarz rzymski Konstantyn wydaje w Mediolanie edykt uznający chrześcijaństwo

 • 569 - miasto zdobyte przez Longobardów

 • 774 - władzę przejmuje dynastia Karolingów (władcy Franków, którzy opanowują królestwo Longobardów)

 • 951 - miasto zajmuje król niemiecki Otton I Wielki, który opanowuje Włochy

 • 1158 - Mediolan odmawia posłuszeństwa cesarzowi rzymsko-niemieckiemu Fryderykowi I Barbarossie

 • 1162 - zburzenie Mediolanu przez wojska Fryderyka Barbarossy

 • 1167 - odbudowanie Mediolanu staraniem Ligi Lombardzkiej

 • 1329 - początek rządów rodziny Viscontich, Mediolan niezależnym księstwem formalnie podległym cesarzowi rzymsko-niemieckiemu

 • 1450 - początek rządów rodziny Sforzów - w tym czasie w mieście tworzył Leonardo Da Vinci

 • 1499 - miasto-państwo Mediolan poddaje się Francji

 • 1535 - Mediolan opanowują Hiszpanie

 • 1714 - po wojnie o sukcesję hiszpańską Mediolan przechodzi pod panowanie Habsburgów austriackich

 • 1797 - zostaje stolicą utworzonej przez Napoleona Bonaparte Republiki Cisalpińskiej (do 1805)

 • 1815 - w wyniku ustaleń kongresu wiedeńskiego powraca do Austrii

 • 1859 - zostaje odebrany Austrii przez Królestwo Sardynii wspierane przez Francję (Wojna francusko-austriacka)

 • 1861 - włączony w Zjednoczone Królestwo Włoch

 • II wojna światowa - kilkakrotnie bombardowany przez aliantów, w czasie jednego z bombardowań doszło do uszkodzenia budynku La Scali

 • W drugiej połowie XIX wieku i XX wieku Mediolan w wyniku szybkiego rozwoju gospodarczego przekształca się w duży ośrodek przemysłowo-handlowy i finansowy

Ślady polskie w Mediolanie

Decyzja o tworzeniu "Legionów Polskich posiłujących Lombardię" została uzyskana na podstawie dwukrotnego spotkania gen. Jana Henryka Dąbrowskiego z Napoleonem Bonaparte, jakie miały miejsce 4 grudnia 1796 i po zabiegach gen. Antoniego "Amilkara" Kosińskiego powtórnie 4 stycznia 1797 roku. 9 stycznia 1797 roku została podpisana konwencja pomiędzy Administracją Generalną Lombardii a gen. J. H. Dąbrowskim, na mocy której tworzono we Włoszech Legiony Polskie. 20 stycznia 1797 roku Dąbrowski wydaje odezwę do Polaków (rozpowszechnianą w czterech językach),a 3 lutego 1797 roku ukazuje się także odezwa rządu Lombardii, wzywająca Polaków do wsparcia wysiłku zbrojnego Legionów.

Mediolan w okresie Legionów Włoskich, dowodzonych przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego mieścił siedzibę Zakładu Legionów Polskich. Tutaj zgłaszali się przybywający z kraju ochotnicy i tutaj przeprowadzano pierwsze szkolenia wojskowe.

Administracja

Spośród 9 dzielnic, na które Mediolan jest podzielony, 8 jest rządzonych przez centroprawicową koalicję, a 1 przez centrolewicową koalicję.

Klimat

Mediolan leży na północnym krańcu wpływów klimatu podzwrotnikowego, gdzie ze względu na położenie miasta występuje klimat typowo kontynentalny. Są tu typowe dla północnych Włoch rośliny. Przeważają gorące, wilgotne lata i chłodne, wilgotne zimy, inaczej niż w klimacie śródziemnomorskim charakterystycznym dla reszty Włoch. W ciągu pozostałych pór roku piękne słoneczne dni przeplatają się z okresami deszczowymi. Średnie roczne temperatury wahają się od 1 °C w zimie do 24 °C w lecie.

Gospodarka

Najważniejszy włoski ośrodek gospodarczo-finansowy; jedno z najbogatszych miast Europy. Ważny węzeł kolejowy i drogowy, wielki węzeł lotniczy (lotniska Malpensa i Linate). Siedziba licznych banków i towarzystw ubezpieczeniowych oraz giełdy (Borsa Italiana). Największy w kraju ośrodek przemysłowy - m.in. przemysł maszynowy, elektrotechniczny, środków transportu (Alfa Romeo), chemiczny (koncern Pirelli), odzieżowy (światowy ośrodek mody), a także metalowy, szklarski, spożywczy (sery, wina Cinzano i inne), porcelanowo-fajansowy, rafineryjny, hutnictwo żelaza. Mediolan jest jednym z ważniejszych ośrodków mody.

Kultura i sztuka

Muzea

 • Muzeum Sztuki Antycznej

 • Galeria Malarstwa

 • Muzeum Instrumentów Muzycznych

 • Muzeum Egipskie

 • Muzeum Prehistoryczne

 • Muzeum Archeologiczne

 • Muzeum Historii Zjednoczenia Włoch

 • Muzeum Teatralne przy alla Scala

 • Muzeum Geologiczne i Historii Naturalnej

 • Muzeum Sztuki XX wieku

 • Muzeum Sztuki XIX wieku

 • Muzeum Astronomiczne i Ogród Botaniczny di Berra

 • Planetarium "Ulrico Hoepli"

 • Galeria Sztuki di Brera

 • Galeria i Biblioteka Ambrozjańska

 • Muzeum Katedry Mediolańskiej il Duomo

 • Muzeum Diecezji Mediolańskiej

 • Muzeum Sztuki przy kościele San Eustorgio

 • Muzeum Sztuki Zakonu O.O. Kapucynów

 • Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci

 • Muzeum Sztuki Poldi Pezzoli

 • Narodowe Muzeum Nauki i Techniki "Leonardo da Vinci"

 • Muzeum Kina

 • Muzeum Targów Mediolańskich

 • Pałac Królewski

 • Muzeum Kostiumów i Mody

 • Muzeum Mannzoni

Ważniejsze zabytki

Świeckie

 • La Scala - jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata (otwarty w 1778),

 • Ratusz (XIII-XVIII w.),

 • Castello Sforzesco (XV w.),

 • Ospedale Maggiore (XV-XVI, XVII w.),

 • Liczne pałace z XV-XVIII w. (m.in. Brera XV://pl.wikipedia.org/wiki/Xk (aktualnie mieszczący Pinakotekę Brera, Biblioteka Ambrosiana XVII w.),

 • Wieżowiec Pirelli Gio Pontiego (1958) i Torre Velasca z 1954.

Sakralne

 • Katedra (XIV-XIX w.

 • Bazylika Santo Stefano Maggiore

 • Bazylika Św. Ambrożego (IV, IX-XII wiek)

 • Bazylika św. Antoniego opata

 • Basilica di San Calimero

 • Bazylika Santa Eufemia

 • Bazylika Sant'Eustorgio (IX-XIII w., XVII w.)

 • Bazylika San Lorenzo Maggiore (IV-XII w., XVI w.)

 • Bazylika San Nazaro in Brolo

 • Bazylika San Simpliciano

Komunikacja

Dworce kolejowe

Milano: Centrale, Porta Garibaldi, Lambrate, Rogoredo, Greco Pirelli Bicocca, Porta Genova, Porta Romana, San Cristoforo, Certosa, Cadorna, Bovisa-Politecnico, Lancetti, Villapizzone, Repubblica, Porta Venezia, Dateo, Porta Vittoria, Romolo, Affori, Bruzzano, Quarto Oggiaro, Domodossola Fiera

Porty lotnicze

Miasto obsługują trzy porty lotnicze:

 • Port lotniczy Mediolan- Malpensa, położone 48 km na północny-zachód od Mediolanu i skomunikowane linią kolejową Malepnsa Express, dowożącą na stację kolejową Milano Cadorna.

 • Port lotniczy Mediolan-Linate, położone na południowo-wschodnich obrzeżach Mediolanu

 • Port lotniczy Bergamo-Orio al Serio, położone na wschodnich obrzeżach Mediolanu.

Porty lotnicze są połączone między sobą liniami autobusowymi.

Metro

W Mediolanie znajdują się trzy linie metra, oznaczone kolorami M1 - czerwonym, M2 - zielonym i M3 - żółtym.

Linie autobusowe, tramwajowe i trolejbusowe

W ścisłym centrum transport odbywa się za pomocą metra i linii tramwajowych. Obszary zewnętrzne obsługują linie autobusowe i trolejbusowe.

Komunikacja rowerowa

Począwszy od 2010 roku funkcjonuje system wypożyczania rowerów, dostępnych w bezobsługowych wypożyczalniach rozmieszczonych na obszarze ścisłego centrum. Park rowerowy systemu transportu rowerowego obejmuje 3650 rowerów.

Żegluga śródlądowa

Do Mediolanu doprowadzone są od strony południowo-zachodniej dwa kanały Naviglio Grande i Naviglio Pavese, łączące Mediolan z rzeką Tincio. Kanały są nieżeglowne przez przeważającą część roku.

Na podstawie: artykuł Mediolan (http://pl.wikipedia.org/wiki/Mediolan) w Wikipedii

licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: Wikipedyści

Brak opinii
PFR - Polski Fundusz Rozwoju

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”, udzieloną przez PFR SA.