http://grey.turystyka.com.pl/~regent/CRM/czartery/opiniexml/?kierunek=grecja&miasto=ateny0 CITY BREAK - MAGIA ATEN
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies.
Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce prywatności.
city break

CITY BREAK - MAGIA ATEN

CITY BREAK - MAGIA ATEN

Ateny - miasto ku czci bogini i kolebka demokracji. Stolica Grecji pozwala cieszyć się licznymi starożytnymi zabytkami. Podczas słonecznych dni można rozkoszować się słońcem na plaży, a ciepłymi wieczorami podziwiać gwiazdy na wzgórzu w pobliżu Świątyni Zeusa. To właśnie w Atenach starożytność miesza się ze współczesnością, a czas zwalnia, dając możliwość napawania się pięknem krajobrazu.

Wyszukaj ofertę

Kierunek:
od:
do:
Dorosłych:
Wiek dziecka 1:
Wylot z:

City Break - Magia Aten - 5 dni (samolotem z Katowic)
Program
Ateny - miasto ku czci bogini i kolebka demokracji. Stolica Grecji pozwala cieszyć się licznymi starożytnymi zabytkami. Podczas słonecznych dni można rozkoszować się słońcem na plaży, a ciepłymi wieczorami podziwiać gwiazdy na wzgórzu w pobliżu Świątyni Zeusa. To właśnie w Atenach starożytność miesza się ze współczesnością, a czas zwalnia, dając możliwość napawania się pięknem krajobrazu.

Program:

Dzień 1:
Odprawa na lotnisku i przelot do Aten – stolicy Grecji. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny na korzystanie z lokalnych atrakcji w zależności od godzin przylotu.

Dzień 2-3:
Kolejne dwa dni to czas na poznanie wspaniałej atmosfery, fascynujących zabytków i najciekawszych atrakcji Aten, takich jak
- Keramejkos – w starożytności dzielnica garncarzy, gdzie znajduje się jedna z głównych ścieżek archeologicznych Aten
- Akropol Ateński – najsławniejsza atrakcja Aten, z której roztacza się zachwycającja panorama miasta
- Wzgórze Filopapposa z pomnikiem upamiętniającym konsula rzymskiego i najwyższego urzędnika ateńskiego polis Gajusza Juliusza Antiocha Epifanesa Filopapposa
- Agora Grecka – otoczona dwoma wzgórzami i licznymi budynkami jest wspomnieniem, pozwalającym przenieść się oczami wyobraźni do starożytności
- Tezejon – starożytna świątynia wybudowana na cześć boga rzemieślników Hefajstosa, która swą nazwę wzięła od malowideł przedstawiających czyny Tezeusza i Heraklesa
- Plaka – dzielnica wypełniona aromatycznymi zapachami greckiej kuchni, w której krzyżują się style architektoniczne i zabytki z okresu starożytnej Grecji i Rzymu, przez Bizancjum, królestwo Osmańskie, aż po wiek XIX
- Areopag – wzgórze będące dawnym miejscem obrad starszyzny, gdzie później zbudowano świątynię na cześć boga wojny – Aresa
- Fethiye Tzami, czyli Meczet Zdobywców, zbudowany na ruinach kościoła chrześcijańskiego
- Agora Rzymska – plac z zachowanymi licznymi starożytnymi zbytkami, takimi jak Wieża Wiatrów, czy fragment Bramy Ateny, gdzie obecnie odbywają się liczne wydarzenia kulturowe
- Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Olimpejon - to najwspanialsza budowla na cześć Zeusa, która jest zarazem największą świątynią w Grecji
- Odeon Heroda Attyka – największy zachowany odeon, gdzie co roku odbywa się Festiwal Ateński
- Plac Syntagma (Plac Konstytucji) oraz stacja metra „Syntagma”, na której można podziwiać artefakty archeologiczne i eksponaty z Muzeum Akropolu
- Ogród narodowy i Pałac Prezydencki – ogród został założony przez Amelię, która była żoną Ottona I
- Panathinaiko Stadio – inaczej nazywany Kalimarmaro, to stadion, który powstał na Igrzyska Panateńskie w IV w. p.n.e., został zbudowany w naturalnym zagłębieniu między dwoma wzgórzami, po wielu latach i renowacji jego stan pozwolił, by w 1896 roku odbyły się tam Letnie Igrzyska Olimpijskie

Podczas przerw w zwiedzaniu proponujemy czas wolny na drobne zakupy oraz posiłek, podczas którego będzie możliwość spróbowania tradycyjnych greckich potraw, jak dolmades będących odpowiednikiem polskich gołąbków, mussaki oraz migdałowo-miodowej baclavy, która do Grecji przywędrowała z Turcji (płatne według indywidualnych zamówień).

Ponadto Ateny oferują bogaty wachlarz atrakcji dodatkowych, realizowanych fakultatywnie w czasie wolnym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie:

- Muzeum Archeologiczne Keramejkosu, gdzie prezentowane są znaleziska związane z sztuką pochówkową starożytnej Grecji (ok. 8 euro/os.)
- Muzeum Akropolu z bogatym zbiorem osiągnięć starożytnych greków w dziedzinach artystycznych i architektonicznych (ok. 5 euro/os.)
- Muzeum Agory prezentujące wystawy odnoszące się do zastosowania placu w czasach starożytnych oraz jego wpływu na demokracje starożytnych Aten (ok. 12 euro/os.)
- Hammam Baths – wywodzące się ze starożytnej tradycji greckiej łaźnie, które oferują bogaty wachlarz zabiegów relaksacyjnych oraz klasyczną łaźnię parową w greckim stylu (ok. 10-250 euro/os.)
- Ateny bizantyjskie, gdzie zachowały się bizantyjskie zabytki, są to głównie urokliwe kościoły i kaplice przemianowane na chrześcijańskie. Spacerując między nimi warto odwiedzić Muzeum Bizantyjskie, które zostało stworzone, aby swoimi wystawami pokazać krzyżującą się w Atenach kulturę bizantyjską i chrześcijańską (ok. 15 euro/os.)

Wieczorami proponujemy skorzystać, ze słynnych ateńskich rozrywek, które świetnie oddają ducha miasta (płatne indywidualnie wg zamówienia):
- Faust – miejsce łączy w sobie bar, teatr i sztukę, gdzie można zobaczyć autorskie wariacje na temat klasycznych książek i spektakli teatralnych, usłyszeć muzykę na żywo lub wziąć udział w wieczornej imprezie, popijając przygotowany w retro barze koktajl
- White Noise Place to połączenie baru ze studiem nagraniowym i klubem, na parterze znajduje się bar, w którym można się napić tradycyjnych greckich trunków, natomiast na piętrze jest studio nagraniowe, a na dachu odbywają się różnorodne imprezy

Dzień 4:
Proponujemy jako dzień wolny, który można przeznaczyć na korzystanie z lokalnych atrakcji, zakupy pamiątek albo wzięcie udziału w wybranej wycieczce fakultatywnej.
- Pireus – wybierzemy się do ateńskiego portu Pireus malowniczo położonego na styku trzech zatok, który w starożytności był najważniejszym portem Aten. Spacerując po urokliwym miasteczku zobaczymy utrzymany w duchu klasycyzmu gmach Teatru Miejskiego oraz główny port, przy którym cumują niezliczone ilości jachtów i statków. Całe miasto położone jest na półwyspie, a wzdłuż portu ciągnie się promenada z restauracjami i barami, gdzie będziemy mieli niepowtarzalną okazję skosztować tradycyjnych greckich potraw. Później udamy się do najważniejszego budynku w mieście, którym jest neobizantyjska Katedra pod wezwaniem Świętej Trójcy oraz odwiedzimy znajdujące się nieopodal Dimarchio, czyli budynek, gdzie znajduje się ratusz Pireusu. (ok. 35 euro/os.)
- Attyka – zwiedzanie najbardziej magicznego regionu Grecji rozpoczniemy od Przylądku Sounio z piękną, dorycką świątynią Posejdona, ponadto wybierzemy się w jeden z najpiękniejszych punktów widokowych Morza Egejskiego. Następnie udamy się do Maratonu, gdzie miała miejsce słynna bitwa pod Maratonem i od którego wywodzi się nazwa dyscypliny sportowej w biegu na 42 kilometry. Kolejnym punktem wycieczki będzie Ramnus, które jest starożytnym grodem na północnym krańcu regionu, gdzie odbywały się doroczne święta z zawodami atletów. W centrum miasteczka znajdują się ruiny Świątyni Nemezis, bogini przeznaczenia i zemsty. Odwiedzimy także miasto Brauron, w którym według Homera zbierały się okręty przed wojną trojańską, jest ono znane również ze świątyni Artemidy, która dawniej była sanktuarium na cześć wielkiej łowczyni oraz źródłem uważanym przez starożytnych greków za święte. (ok. 80 - 100 euro/os.)
- Rejs po Zatoce Sarońskiej z portu Pireus, będący doskonałą okazją do podziwiania cudownych widoków na przepiękne skaliste wyspy Sarońskie. (ok. 80 - 90 euro/os.)
- Argolida - przejedziemy przez przesmyk Koryncki w kierunku starożytnych Myken. Zwiedzimy tam imponujących rozmiarów ufortyfikowany kompleks pałacowy wzniesiony na skalnym grzbiecie, na którego terenie będziemy mogli zobaczyć Lwią Bramę oraz znamienity Grób Agamemnona. Przespacerujemy się przez Nauplion, by podziwiać zabytkową zabudowę miasta. Po drodze zobaczymy zamek Palamidi, czyli położoną na wzgórzu twierdzę wybudowaną przez wenecjan oraz wstąpimy do Muzeum Archeologicznego, posiadającego w swych zbiorach niemal kompletną zbroję z okresu mykeńskiego. Pojedziemy również do Epidauros, gdzie do dziś można podziwiać wspaniały teatr o doskonałej akustyce, będący częścią sanktuarium ku czci półboga Askleopiosa. (ok. 70-80 euro/os. + bilety wstępów)
- Starożytne Delfy – najpopularniejsze ruiny w Grecji kontynentalnej. Kiedy wejdziemy na wzgórze, przejdziemy dawną Marmarią, po której przekroczeniu znajdziemy się na terenie wyroczni delfickiej. Przed wejściem do Marmarii znajdowało się też sanktuarium Ateny Pronaja, po którym pozostała tylko rotunda, a które przez swoje położenie nazywane jest „strażniczką świątyni”. Wychodząc z Marmarii zobaczymy ruiny dawnego gimnazjonu, a idąc dalej miniemy święte źródło Kastalii, na cześć nimfy o tym imieniu. Tą drogą dotrzemy do sanktuarium Apollina, boga wróżbiarzy i wieszczy, gdzie znajduje się serce całego kompleksu wyroczni, która była niegdyś najważniejszą wyrocznią Grecji. (ok. 80-90 euro/os.)

Wieczorem proponujemy odwiedzić lokalne tawerny, w których będziemy mieli niepowtarzalną możliwość smakowania specjałów kuchni greckiej oraz lokalnych alkoholi: anyżowe ouzo, retsina (wino aromatyzowane sosnową żywicą) lub piwo Mythos (płatne indywidualnie wg zamówienia).

Dzień 5:
Wymeldowanie z hotelu, czas wolny w zależności od godzin wylotu, transfer na lotnisko, przelot do Polski.

Zakwaterowanie podstawowe:
Hotele 3* położone w pobliżu środków komunikacji miejskiej/podmiejskiej, w odległości kilku przystanków od największych atrakcji Aten. Wszystkie hotele oferują wygodnie urządzone pokoje 2 osobowe (z możliwością 1 dostawki) z łazienką, TV i telefonem.
Wyżywienie - śniadania kontynentalne

Informacje dodatkowe:
- Spotkanie z pilotem/przedstawicielem organizatora nastąpi na lotnisku w Polsce lub po przylocie w Atenach.
- Transfery z/na lotnisko są realizowane busem/autokarem lub komunikacją miejską i/lub podmiejską w zależności od wielkości grupy, natomiast przejazdy podczas zwiedzania komunikacją miejską i/lub podmiejską.
- Kolejność dni zwiedzania może ulec zmianie.
- Pilot nie oprowadza wewnątrz obiektów.
- W przypadku wylotu z Aten w godzinach porannych zamiast śniadania może być wydany pakiet śniadaniowy.
- Linia lotnicza i godziny przelotów mogą ulec zmianie.
- „Single” - bez dopłaty, przy dokwaterowaniu do pokoju 2 lub 3 osobowego (opcja na zapytanie).
- „Zniżki dla dzieci” - dotyczą dziecka do 12 lat zakwaterowanego wspólnie z 2 osobami pełnopłatnymi.

WAŻNE:
Bardzo prosimy o dokładne wypełnianie formularza rezerwacyjnego w szczególności podania pełnego nazwiska i imienia zgodnego z dokumentem, którym będą się Państwo posługiwali podczas podróży, daty urodzenia oraz obywatelstwa. Prosimy też o sprawdzenie terminu ważności tego dokumentu.
Cena zawiera
- przelot samolotem na wybranej trasie
- opłaty i podatki lotniskowe
- koszt przewozu bagażu podręcznego (WIZZAIR o wymiarach 40x30x20cm, waga do 10 kg, RYANAIR o wymiarach 40x20x25cm, waga do 10 kg)
- 4 noclegi w hotelu 3*
- zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym
- 4 śniadania
- opiekę polskojęzycznego pilota/przedstawiciela Regent
- podstawowe ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
- gwarancję niezmienności ceny
Cena nie zawiera
- Orientacyjnego kosztu uczestnictwa w programie ramowym, na który należy przeznaczyć dodatkowo ok. 105 – 145 euro/osoba. Kwota ta obejmuje transfery z/na lotnisko, opłatę za podatek turystyczny, bilety wstępów do zwiedzanych atrakcji, bilety komunikacji miejskiej i/lub podmiejskiej podczas realizacji programu zwiedzania oraz usługi lokalnych przewodników.
- Kosztu wycieczek fakultatywnych i atrakcji pozaprogramowych.
- Kosztu posiłków zamawianych indywidualnie.
- Kosztu usługi przewozu bagażu rejestrowanego, którego waga uzależniona jest od linii lotniczej realizującej przelot (WIZZAIR - do 10kg; RYANAIR - do 10kg o maksymalnych wymiarach 55x40x20cm;. Usługę tę można nabyć opcjonalnie dla wszystkich lub tylko wybranych podróżujących osób za dodatkową opłatą.
- Kosztu usługi przewozu bagażu głównego (rejestrowanego), którego waga uzależniona jest od linii lotniczej realizującej przelot (WIZZAIR - do 20kg; RYANAIR - do 20kg. Usługę tę można nabyć opcjonalnie dla wszystkich lub tylko wybranych podróżujących osób za dodatkową opłatą.
- Kosztu usługi pierwszeństwa wejścia na pokład wraz z dodatkowym bagażem podręcznym, którego wymiary i waga są uzależnione od linii lotniczej realizującej przelot (WIZZAIR do 10kg o maksymalnych wymiarach 55x40x23cm, RYANAIR - do 10kg o maksymalnych wymiarach 55x40x20cm). Usługę tę można nabyć opcjonalnie dla wszystkich lub tylko wybranych podróżujących osób za dodatkową opłatą.
- Dopłaty do miejsc w samolocie obok siebie w ramach jednej rezerwacji.
- Dopłaty do pokoju jednoosobowego (500 PLN/os.)

Niniejsza oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie.
1.
05.10.2022
09.10.2022
2860 PLN

Ateny

 

Ateny - stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

 

Ludność

 

Nominalnie Ateny to tylko centralna część metropolii, prawnie stanowiąca samodzielną gminę miejską - liczy 796 tys. mieszkańców, zameldowanych tu na powierzchni 38,964 km2 podzielonej na 7 dzielnic. Niemniej obszar metropolitalny Wielkich Aten, odpowiadający polskiemu znaczeniu słowa "miasto", składa się z kilkunastu gmin, które zrosły się w jeden organizm miejski liczący 4,01 miliona mieszkańców i 411,717 km2. Te dane nie obejmują osób zamieszkałych, lecz niezameldowanych w Atenach, gdyż w Grecji zmiana meldunku nie jest dla Greka obowiązkowa i wystarcza rejestracja obywatela w miejscowości przechowywania rejestru urodzeń. Według danych Ministerstwa Oświaty, 38% dzieci szkolnych, uczących się w gminie "Ateny", nie posiada greckich korzeni rodzinnych. Przyjmuje się, że Ateny zamieszkuje także ponad milion cudzoziemców, także przeważnie niezameldowanych. Na podstawie nowego prawa imigracyjnego, dzieci cudzoziemców, urodzone w Grecji i uczęszczające do greckich szkół, od 2010 roku mogły ubiegać się o greckie obywatelstwo.

 

Geografia

 

Za teren Aten, ich mieszkańcy uznają całą, szczelnie zabudowaną równinę, rozciągającą się pomiędzy Zatoką Sarońską Morza Egejskiego, a czterema górami i częściowo także na ich zboczach. Są to wzgórza:

 

 • Egaleo (wysokość 359 i 414 m n.p.m.) od południowego zachodu

 • Parnitha (1 423 m n.p.m.) od strony zachodu i północnego zachodu

 • Imittos (1 026 m n.p.m.) od wschodu

 • Pentelikon (1 108 m n.p.m.) od północy

Ateny zbudowano na twardym, lecz aktywnym sejsmicznie górotworze skał osadowych, przedzielonym trzema uskokami tektonicznymi, toteż od lat 30. XX wieku w budownictwie obowiązują technologie antysejsmiczne. Po ostatnim silnym trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1999 r., przepisy te zaostrzono, obejmując nimi także remonty starszych budynków. Dodatkową przeszkodą geologiczną oraz pułapkę prawną i ekonomiczną stanowią dla budownictwa powszechnie odkrywane w trakcie prac budowlanych fundamenty kolejnych, nieznanych wcześniej budowli starożytnych.

 

Historia

 

Sąsiadujące z akropolem Wzgórze Muz oraz Pnyks, w ogromnej części pokryte są śladami rozległego osadnictwa z okresu neolitu. Zalążkiem Aten historycznych była warownia z okresu mykeńskiego (połowa II tysiąclecia p.n.e.) na wzgórzu Akropolis; później wokół niego, na sąsiadujących wzgórzach powstało rozległe miasto z agorą, areopagiem (miejscem sądów), szeregiem świątyń i gmachów użyteczności publicznej. Akropolis przekształciło się w miejsce kultu (akropol ateński). W 480 roku p.n.e. miasto zniszczyli Persowie, odbudowę Temistokles rozpoczął od wzniesienia nowych murów. Szczególny rozkwit przypadł na panowanie Peryklesa (443-429 p.n.e.). Zmodernizowano wtedy Akropolis i połączono Ateny z Pireusem i z Faleronem, tzw. Długimi Murami. Powstała tak obwarowana przestrzeń, w trójkącie, pomiędzy tymi miejscowościami, w razie wojny zapewnić miała osłonę także ludności prowincji, mogąc pomieścić nawet do miliona osób. Zakładano, że zaopatrzenie zapewni oblężonym silna flota wojenna. Fortyfikacja pełniła swą funkcję w trakcie II wojny peloponeskiej. Stłoczenie dużej liczby ludności, bez uprzedniego zabezpieczenia warunków sanitarnych, doprowadziło wtedy do wybuchu epidemii, w 431 p.n.e..

 

W okresie starożytności Ateny były państwem-miastem (polis) o ustroju demokracji bezpośredniej, jednym z najważniejszych w starożytnej Grecji. Ateny liczące w tamtych czasach ok. 100 tys. mieszkańców stały się centrum umysłowym Hellady, promieniującym na ówczesny świat (m.in. Fidiasz, Sokrates, Platon, Arystoteles) oraz silnym ośrodkiem politycznym (Ateński Związek Morski). W roku 338 p.n.e. utrata niepodległości na rzecz Macedonii, później władców hellenistycznych, a wreszcie Rzymu. Po zdobyciu i złupieniu miasta przez Sullę (86 p.n.e.) wyraźnie utraciły na znaczeniu, choć nadal otaczane opieką, m.in. przez Hadriana. Ateny zostały spustoszone m.in. przez Herulów i Wizygotów. Sprowadzone do drugorzędnej roli przez panujących od 1458 Turków. 26 września 1687 pocisk wystrzelony przez Wenecjan trafia w turecki magazyn amunicji urządzony w Partenonie na Akropolu. W 1834 król Grecji, Otton Bawarski przenosi stolicę z Nafplionu do liczących wtedy około 6 tysięcy mieszkańców Aten, rozpoczyna się budowa Pałacu Królewskiego (w okolicy placu Syntagma, dziś budynek parlamentu). Budowę ukończono w 1838. W 1896 mają miejsce pierwsze Igrzyska Olimpijskie ery nowożytnej. Od 1941 do 1944 miasto jest pod okupacja niemiecką. Od 3 grudnia 1944 do 12 stycznia 1945, z przerwami na negocjacje i święta Bożego Narodzenia, trwają w Atenach walki pomiędzy oddziałami Brytyjskimi, siłami królewskimi i byłymi formacjami hitlerowskimi z jednej strony, a zgrupowaniem greckich, lewicowych, republikańskich partyzantów ELAS i greckimi komunistami, z drugiej strony. W trakcie tych starć brytyjskie lotnictwo wojskowe i marynarka wojenna bombardowały Ateny i Pireus, interweniowały też brytyjskie czołgi. Wg różnych szacunków zginęło wtedy od 4 do 12 tysięcy osób.

 

Zabytki

 

Do najważniejszych zabytków Aten należą:

 

 • Zespół architektoniczny Akropolu

 1. Propyleje

 2. Erechtejon

 3. Apteros - Świątynia Nike

 4. Partenon

 5. Muzeum Akropolu

 • Odeon Herodosa Attyka

 • Teatr Dionizosa w Atenach

 • Zespół budynków publicznych starożytnej Agory Greckiej

 1. Zrekonstruowana stoa Attalosa, mieszcząca Muzeum Agory

 2. Tezejon

 3. Kościół Świętych Apostołów (Solaki)

 4. Areopag

 • Agora rzymska

 1. Wieża Wiatrów

 2. Pozostałości biblioteki Hadriana

 3. dawny meczet Fethiye Tzami - Meczet Zdobywców

 • Łuk Hadriana

 • Świątynia Zeusa Olimpijskiego

 • marmurowy stadion Kallimarmaro (Panathinaikon) 330 p.n.e. i odrestaurowany w roku 1896, miejsce pierwszych ery nowożytnej, odbytych tu w roku 1896.

 • cmentarz Keramejkos;

 • kościoły bizantyńskie, w tym Panagia Gorgoepikoos i Kapnikarea

 • malownicza dzielnica Plaka, powstała w okresie panowania tureckiego.

 • Zappeion

 • Budynek Parlamentu i Grób Nieznanego Żołnierza

 • Dom Heinrycha Schliemanna, w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum Numizmatycznego

 • Akademia Ateńska

 • Politechnika Ateńska

 • Biblioteka Narodowa w Atenach

Popularne trasy spacerowe, wzdłuż ważnych zabytków:

 

 • na sąsiednie do Akropolu wzgórze Filopapposa, miejsce najstarszego odkrytego, rozległego osadnictwa z ery neolitycznej i punkt widokowy na Akropol. Stąd bardzo dobrze widoczny jest Odeon Herodesa Attyka.

 • przez Plakę lub wokół wzgórza Akropolu, na Plac Syntagma (co-godzinne zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza) obok gmachu Parlamentu.

 • na wzgórze i zabytkowy fort Likawitos, stanowiące znakomity punkt widokowy na zespół Akropolu oraz Wielkie Ateny, z przeciwnej strony niż wzgórze Filopapposa.

 • od strony Plaki, na wzgórze Areopagu (tuż przy wejściu na Akropol).

Muzea Ateńskie

 

W Wielkich Atenach funkcjonuje ponad 80 placówek muzealnych. Do najważniejszych należą:

 

 • Narodowego Muzeum Archeologicznego, zaliczanego do 10 najważniejszych muzeów świata.

 • Awangardowego obiektu, oddanego do użytku w 2009 roku, nowego Muzeum Akropolu (zlokalizowanego poza obrębem wzgórza zamkowego)

 • Muzeum Bizantyńskiego

 • Muzeum Benakisa (podarowana narodowi, prywatna kolekcja dzieł sztuki starożytnej, bizantyńskiej oraz Wschodu)

Gospodarka

 

Siedziba banków, towarzystw ubezpieczeniowych i licznych firm żeglugowych. Rozwinięty, różnorodny przemysł Aten dostarcza ok. 70% przem. produkcji krajowej. W aglomeracji Aten szczególnie rozbudowane są obiekty obsługi ruchu turystycznego, infrastruktura portowa i obsługa handlu hurtowego, przemysły stoczniowy i petrochemiczny, z licznymi terminalami naftowymi i gazo portami, produkcja wyposażenia hotelarskiego i gastronomii. Działają też duże fabryki branży AGD (spółka Bosch-Siemens-Pitsios), bardzo liczne zakłady przetwórstwa spożywczego, branża skórzano-obuwnicza, odzieżowa, chemiczna, farmaceutyczna i meblarska. Ważny węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe, porty, autostrady, linie kolejowe).

 

Transport

 

Komunikacja miejska

 

Miasto ma trzy linie metra oznaczone kolorami, aktualnie o długości 73 km, systematycznie rozbudowywane o nowe odcinki i stacje. Linia niebieska dociera na lotnisko. Na obszarze całych Wielkich Aten funkcjonuje gęsta sieć autobusowa i trolejbusowa oraz kilka linii nowoczesnych szybkich tramwajów. Aglomerację przecina nowoczesna kolej podmiejska "Proastiakos", wzdłuż jednej z autostrad, docierając także na główne lotnisko. Miasto przecięte jest dwiema autostradami oraz opasane trzema ich odgałęzieniami (obwodnicami zewnętrznych dzielnic).

 

Transport lotniczy

 

Międzynarodowy port lotniczy Ateny - Eleftherios Venizelos położony jest około 20 km na wschód od centrum miasta i obsługuje około 14 mln (2008) pasażerów rocznie. Niedaleko portu lotniczego Ateny są również centra handlowe.

 

Połączenia kolejowe

 

Do niedawna były bardzo słabo wykorzystywane. Ulega to zmianie, dzięki inwestycjom. Toteż dobry, europejski standard osiągnęły pociągi Intercity, łączące Ateny z Salonikami, a dalej jadące już nieco wolniej, korzystające ze stacji Larissas. Nowoczesne jest też połączenie podmiejskie "Proastiakos", docierające na półwysep Peloponez, a docelowo do Patry, prosto z lotniska międzynarodowego Eleftherios Venizelos, lub ze stacji Peloponissou. Obie ateńskie stacji kolejowe (Larissas i Peloponissou) położone są obok siebie, dojazd metrem.

 

Mit o pochodzeniu nazwy miasta

 

Bogowie olimpijscy podzielić chcieli między siebie wszystkie miasta i regiony na ziemi, aby wyznaczyć okolice, w których mieliby doznawać szczególnego kultu. Bogini Atena i król mórz, Posejdon, pokłócili się o Ateny, gdyż było to wielkie, najważniejsze chyba miasto w całej Helladzie. Sami mieszkańcy miasta zbudowanego wokół skały Akropol zaproponowali zawody. Miasto zostanie nazwane imieniem tego boga, który podaruje im najbardziej przydatny prezent. Posejdon dotknął zbocza Akropolu i ze szczeliny trysnęło źródełko. Atena włócznią dotknęła wolnej przestrzeni tuż obok źródełka. W tym miejscu wyrosło pierwsze drzewko oliwne. Miasto to zostało nazwane od imienia Ateny.

Na podstawie: artykuł Ateny (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ateny) w Wikipedii

licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: Wikipedyści

Brak opinii
PFR - Polski Fundusz Rozwoju

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”, udzieloną przez PFR SA.