Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies.
Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce prywatności.
Poprzedni Następny

Wyszukaj ofertę

Kierunek:
od:
do:
Dorosłych:
Wiek dziecka 1:
Wylot z:

City Break - Magia Rzymu na bis - 5 dni (samolotem z Krakowa)
Program
Rzym - ponadczasowe miasto, do którego każdy chce wrócić, aby jeszcze raz poczuć niezwykły powiew epoki antycznej i ponownie zachwycić się pełnymi słońca oraz bluszczu brukowanymi uliczkami oraz historiami, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Odkrywajmy więc razem po raz kolejny liczne, równie niezwykłe i piękne miejsca Stolicy Italii, które dodają charakteru temu tłumnie odwiedzanemu miastu. Zapraszamy, by ponownie wybrali się Państwo na Rzymskie wakacje otulone zapachem wyśmienitej włoskiej kawy, a całości niech dopełni wspaniały smak śródziemnomorskiej kuchni oraz przepełnionych słońcem win, a także przepiękne i niezapomniane rzymskie krajobrazy.

Program:

1 dzień:
Odprawa na lotnisku i przelot do Rzymu – stolicy Włoch. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny na korzystanie z lokalnych atrakcji w zależności od godzin przylotu.

2 - 3 dzień:
Kolejne dwa dni to czas na poznanie niezwykłych miejsc i wspaniałych atrakcji miasta, takich jak
- Plac Kawalerów Maltańskich, gdzie znajduje się furtka, przez której zamek można ujrzeć wspaniały widok na Watykan
- Kościół Santa Sabina – najważniejszy kościół dominikański na świecie, główna siedziba jednego z najbardziej intelektualnych zgromadzeń zakonnych w historii Kościoła
- Circus Maximus – największy i najstarszy cyrk starożytnego Rzymu
- Bazylika Św. Janów na Lateranie – Katedra papieża, najważniejsza świątynia Kościoła rzymskokatolickiego, pierwsza i najstarsza bazylika wolnego chrześcijaństwa, miejsce pochówku wielu papieży pierwszych wieków, “matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata”
- Baptysterium Świętego Jana u Źródła – główna kaplica chrzcielna Kościoła Rzymskiego z początku chrześcijaństwa
- Pałac Laterański – początkowo letnia rezydencja dla Sykstusa V, obecnie siedziba urzędów Wikariatu Rzymu, muzeum i uniwersytetu
- Święte Schody – zostały przywiezione z Jerozolimy do Rzymu w 326 roku przez św. Helenę, zgodnie z legendą pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata i po nich Jezus Chrystus miał być prowadzony na sąd
- Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy – Św. Helena z Jerozolimy przywiozła w to miejsce relikwie Świętego Krzyża wraz z ziemią z Golgoty, gwoździami z krzyża, fragmentami korony cierniowej
- Bazylika Santa Maria Maggiore – najważniejszy i najstarszy kościół maryjny Wiecznego Miasta z pięknie zachowanymi mozaikami z przed 1500 lat, relikwiami Żłóbka Betlejemskiego oraz cudownej ikony Madonny
- Akwedukt Klaudiusza – antyczny wodociąg, przykład zadziwiającego zmysłu architektonicznego starożytnych
- Via Appia Antica – najstarsza droga rzymska, zwana przez Rzymian królową dróg
- Museo delle Mura – prezentujące historię fortyfikacji miasta
- Kościół Domine Quo Vadis – który powstał na miejscu spotkania Św. Piotra z Chrystusem
- Katakumby Świętego Kaliksta – pochowano w nich dziesiątki męczenników, 16 papieży i bardzo licznych chrześcijan
- Bazylika Świętego Sebastiana za Murami i Katakumby – we wnętrzu bazyliki znajduje się kamień z odciskiem stóp Jezusa
- Willa i Cyrk Marka Aureliusza – pozostałości kompleksu zamieszkałego przez wielkiego rzymskiego cesarza oraz cyrku który był areną do wyścigów rydwanów
- Wzgórze Pincio – nienależące do siedmiu wzgórz Rzymu, ale z jego szczytu można podziwiać piękną panoramę Wiecznego Miasta
- Termy Dioklecjana, które w czasach swojej świetności mogły pomieścić około 3000 osób
- Quartiere Coppede – niewielka dzielnica składająca się 26 budynków mieszkalnych i 17 willi, których eklektyczny styl architektoniczny jest połączeniem elementów art deco, baroku, a nawet średniowiecza i antycznej Grecji, wejście do dzielnicy ozdabia monumentalny łuk, który łączy dwa budynki wzniesione po obu stronach Via Dora

W przerwach podczas zwiedzania proponujemy czas wolny, podczas którego można wstąpić na posiłek, do jednej ze słynnych włoskich restauracji - Il San Lorenzo serwującej dania z ryb, które są łowione specjalnie dla restauracji na wybrzeżu włoskiego Lazio, tak samo jak skorupiaki, które są podawane z doskonale ugotowanym makaronem al dente (płatne indywidualnie wg zamówienia) lub skorzystać z atrakcji dodatkowych takich jak:
- Ogród Zoologiczny Bioparco – działające już ponad sto lat zoo można zwiedzać spacerkiem lub z pokładu kolejki (ok. 15 euro/os.)
- Galeria Borghase – z kolekcją dobrze zachowanych rzeźb, starożytnych mozaik, malowideł od XV do XVIII wieku (ok. 20 euro/os, wymagana wcześniejsza rezerwacja)
- Willa Medyceuszy – jedna z najpiękniejszych renesansowych willi miejskich z zachwycającym ogrodem (ok. 12 euro/os.)
- Muzeum Leonardo da Vinci z rekonstrukcjami niezwykłych maszyn i pojazdów latających autorstwa renesansowego mistrza (ok. 12 euro/os.)
- Time Elevator Experience Roma to ekscytująca podróż, która dzięki technologii cyfrowo-mechanicznej i stereoskopowej, pozwala cofnąć się w czasie i dowiedzieć się więcej o historii, nauce, sztuce i zwyczajach Rzymu (od 12 euro/os.)
- Rejs statkiem po Tybrze pozwalający poznać stolicę Włoch z zupełnie innej, równie fascynującej perspektywy (ok. 18 euro/os.)
- Muzea Kapitolińskie – grupa muzeów archeologicznych i sztuki z eksponatami odnalezionymi podczas prac wykopaliskowych, które pozwoliły zgromadzić bogatą kolekcję rzeźb antycznych m.in.: Amor i Psyche, Wilczyca Kapitolińska, czy konny pomnik Marka Aureliusza (ok. 15 euro/os.)

Wieczorami proponujemy odpoczynek w hotelu lub fakultatywne skorzystanie ze słynnych włoskich rozrywek:
- Centrale Ristotheatre – wyśmienita włoska kolacja serwowana w towarzystwie występów teatralnych, koncertów jazzowych lub przedstawień kabaretowych (ok. 39 euro/os.)
- La Rosetta – jedna z najsłynniejszych restauracji w mieście serwująca m.in. wyśmienite owoce morza (płatne indywidualnie wg zamówienia)
- Art Cafe Roma – najpopularniejszy i najbardziej ekskluzywny klub, gdzie imprezy rozkręcają światowej sławy DJ-e (płatne indywidualnie wg zamówienia)
- Koloseum nocą – niepowtarzalna okazja do spokojnego zbadania zakątków Amfiteatru Flawiuszów z przewodnikiem (ok. 25 euro/os.)
- Spektakl w Teatro dell' Opera lub w Teatrze Narodowym (od 40 euro/os.)
- Mecz piłkarski – niesamowite wrażenia dla wszystkich fanów ligi włoskiej(od 50 euro/os.)

4 dzień:
Proponujemy jako dzień wolny, który można przeznaczyć na zakupy w znanych butikach słynnych włoskich projektantów, takich jak Armani, czy Valentino, korzystanie z lokalnych atrakcji, wypoczynek nad pobliskim morzem lub udział w jednej z poniższych wycieczek fakultatywnych.
- Ostia – po przyjeździe do nadmorskiej miejscowości zobaczymy ruiny starożytnej Ostii z forum, bazyliką, spichrzami oraz domami mieszkalnymi, następnie zwiedzimy łaźnie cesarskie oraz termy Neptuna z zachowanymi do dzisiaj mozaikami. Na koniec zobaczymy zamek papieża Juliusza II oraz port Tajana. Czas wolny proponujemy przeznaczyć na wypoczynek na plaży. Cena wycieczki ok. 29 euro/os.
- Anzio – spacer po mieście Nerona rozpoczniemy od ruin jego willi, następnie zajrzymy do imponującej przepięknym wnętrzem Bazyliki świętej Teresy oraz udamy się do Portu w Anzio, gdzie codziennie rano pojawiają się rybacy ze świeżym połowem. Popołudnie proponujemy poświęcić na spacer do pobliskiej uroczej miejscowości Nettuno lub wypoczynek i plażowanie na najsłynniejszej i najczystszej plaży w okolicach Rzymu. Cena wycieczki ok. 20 euro/os.
- Magicland – bajkowe karuzele, zakręcone zjeżdżalnie, potężne diabelskie młyny oraz rozpędzone kolejki górskie to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających fantastyczny lunapark Rainbow Magicland. Zapraszamy do spędzenia niezapomnianych chwil pełnych radości i wyśmienitej zabawy. Cena wycieczki, ok. 45 euro/os.
- Nemi - Castel Gandolfo - najpierw pojedziemy do Nemi, które słynie z mikroklimatu, dzięki któremu uprawia się tam cały rok poziomki. Będziemy mogli zakupić likier z poziomek, ciastka z kremem i poziomkami oraz wszelakie dzikie owoce lasu. Następnie udamy się do Castel Gandolfo - malowniczego miasteczka leżącego na kraterze wygasłego wulkanu Lacjum i słynnego z letniej rezydencji papieskiej. Poza okazałym budynkiem zobaczymy również ogrody papieskie, które swoją powierzchnią przekraczają obszar Watykanu oraz kościół św. Tomasza - barkową świątynię projektu Berniniego. Cena wycieczki ok. 39 euro/os.
- Tivoli – wyjątkowe miejsce z kompleksem pałacowo-parkowym, który od XVI wieku do dziś jest źródłem inspiracji dla wybitnych architektów. Budynek Willi d’Estate położony jest na wzniesieniu, obok znajduje się grająca fontanna, a przed nią taras na skarpie, z której rozpościera się widok na najbardziej spektakularną część ogrodów, pociętych licznymi alejkami z fontannami i elegancko przystrzyżonymi żywopłotami. Cena wycieczki ok. 29 euro/os.
- Neapol - Pompeje - naszą wizytę w Neapolu rozpoczniemy od spaceru gwarną ulicą Toledo do Galerii Umberto I. Zobaczymy Castel Nuovo - symbol Neapolu, Teatr St. Carlo i dojdziemy do ogromnego Piazza Plebiscito oraz Pałacu Królewskiego dynastii Burbonów. Kolejnym punktem będzie Castel dell’Ovo – średniowieczny zamek nad brzegiem morza oraz spacer mariną. Podczas czasu wolego proponujemy spróbować neapolitańskiej pizzy. Następnie udamy się do Pompei, które w 79 roku n.e. zostało doszczętnie zniszczone po wybuchu Wezuwiusza. Zwiedzanie zaczniemy od doskonale zachowanej Bramy Morskiej, Forum i Świątyni Jowisza, następnie zobaczymy m.in. Dom Fauna, Bazylikę, Świątynię Apollina, Termy, Teatr Wielki, Amfiteatr. Cena wycieczki ok. 75 euro/os.
- Florencja - wizytę w słonecznej stolicy Toskanii zaczniemy od Placu Michała Anioła ze wspaniałym widokiem na miasto. Następnie przejdziemy obok Mostu Złotników na rzece Arno i przez Plac Signora, zajrzymy do Katedry z olbrzymią kopułą Brunelleschiego i dzwonnicą Giotta, zobaczymy Baptysterium, do którego prowadzą słynne „Rajskie wrota” Ghibertiego. Na koniec dotrzemy do Kościoła Santa Croce z grobowcami sławnych Florentyńczyków, takich jak Michał Anioł, Galileusz, Machiavelli, czy Rossini. W czasie wolnym proponujemy wizytę w restauracji i degustację słynnych toskańskich win. Cena wycieczki ok. 79 euro/os.

Wieczorem proponujemy odwiedzić lokalne tawerny i puby, w których będziemy mieli niepowtarzalną możliwość smakowania włoskich win, Campari, Grappy, Martini czy Amaretto lub restauracje takie jak La Pergola będąca jedynym rzymskim obiektem tego typu posiadającym trzy gwiazdki Michelin, którego menu zachęca do spróbowania dań klasycznej włoskiej kuchni z pomysłowym wykończeniem szefa kuchni, a piwnica posiada około 60 tys. win(płatne indywidualnie wg zamówienia).

5 dzień:
Wymeldowanie z hotelu, czas wolny w zależności od godzin wylotu, transfer na lotnisko, przelot do Polski.

Zakwaterowanie podstawowe:
Hotele 3* położone w pobliżu środków komunikacji miejskiej/podmiejskiej w odległości kilku przystanków do największych atrakcji Rzymu. Wszystkie hotele dysponują wygodnymi pokojami 2- osobowymi (z możliwością 1 dostawki) z łazienką, TV i telefonem.
Wyżywienie – śniadania kontynentalne

Zakwaterowanie opcjonalne (na zapytanie):
Hotele 4* i 5* dla osób, które wyjątkowo cenią sobie komfort i wysoki standard noclegu. Położone blisko komunikacji miejskiej/podmiejskiej w niedalekiej odległości od największych atrakcji Rzymu. Wszystkie hotele oferują wygodnie, dobrze wyposażone i zadbane pokoje 2 osobowe (z możliwością 1 dostawki) z łazienkami, TV, telefonem.
Wyżywienie – śniadania w formie bufetu
Dopłata hotele 4* +850zł/os.
Dopłata hotele 5* +1.650zł/os.

Informacje dodatkowe:
- Spotkanie z pilotem/przedstawicielem organizatora nastąpi na lotnisku w Polsce lub po przylocie w Rzymie.
- Transfery z/na lotnisko są realizowane busem/autokarem lub komunikacją miejską i/lub podmiejską w zależności od ilości osób, natomiast przejazdy podczas zwiedzania komunikacją miejską i/lub podmiejską.
- Kolejność dni zwiedzania może ulec zmianie.
- Pilot nie oprowadza wewnątrz obiektów.
- W przypadku wylotu z Rzymu w godzinach porannych zamiast śniadania może być wydany pakiet śniadaniowy.
- Linia lotnicza i godziny przelotów mogą ulec zmianie.
- „Single” – bez dopłaty, przy dokwaterowaniu do pokoju 2 lub 3 osobowego (opcja na zapytanie).
- „Zniżki dla dzieci” – dotyczy dziecka do 12 lat zakwaterowanego wspólnie z 2 osobami pełnopłatnymi.

WAŻNE:
Bardzo prosimy o dokładne wypełnianie formularza rezerwacyjnego w szczególności podania pełnego nazwiska i imienia zgodnego z dokumentem, którym będą się Państwo posługiwali podczas podróży, daty urodzenia oraz obywatelstwa. Prosimy też o sprawdzenie terminu ważności tego dokumentu.
Cena zawiera
- przelot samolotem na wybranej trasie
- opłaty i podatki lotniskowe
- koszt przewozu bagażu podręcznego (WIZZAIR o wymiarach 42x32x25cm, waga nie jest określona, RYANAIR o wymiarach 55x40x20cm, waga do 10 kg)
- 4 noclegi w hotelu 3*
- zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym
- 4 śniadania
- opiekę polskojęzycznego pilota/przedstawiciela Regent
- podstawowe ubezpieczenie KL, NW, bagażu
- gwarancję niezmienności ceny
Cena nie zawiera
- Orientacyjnego kosztu uczestnictwa w programie ramowym, na który należy przeznaczyć dodatkowo ok. 85 – 115 euro/osoba. Kwota ta obejmuje transfery z/na lotnisko, opłatę za podatek turystyczny, bilety wstępów do zwiedzanych atrakcji, bilety komunikacji miejskiej i/lub podmiejskiej podczas realizacji programu zwiedzania oraz usługi lokalnych przewodników.
- Kosztu wycieczek fakultatywnych i atrakcji poza programowych.
- Kosztu posiłków zamawianych indywidualnie.
- Kosztu usługi przewozu bagażu głównego (rejestrowego), którego waga uzależniona jest od linii lotniczej realizującej przelot (WIZZAIR - do 23kg; RYANAIR - do 15kg). Usługę tę można nabyć opcjonalnie dla wszystkich lub tylko wybranych podróżujących osób za dodatkową opłatą.
- Dopłaty do pokoju jednoosobowego (500 PLN/os.)

Niniejsza oferta nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a dane w niej zawarte mają jedynie charakter informacyjny i mogą ulec zmianie.
1.
16.09.2017
20.09.2017
2790 PLN
1790 PLN

Rzym

Rzym (Roma) - stolica Włoch, miasto w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km2, liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

Miasto położone w środkowych Włoszech, nad rzeką Tyber, w jej dolnym biegu, na wyżynnym, wapiennym obszarze niedaleko wybrzeża morskiego. Stolica kraju i siedziba najważniejszych instytucji życia politycznego i gospodarczego; drugi po Mediolanie ośrodek finansowy i gospodarczy państwa (ważny ośrodek przemysłu samochodowego, elektrotechnicznego, włókienniczego, spożywczego i innych). Wielki węzeł komunikacji lotniczej (2 porty lotnicze: Fiumicino oraz Ciampino), kolejowej (dworzec Termini) i drogowej. Rzym posiada także metro (obecnie 2 linie, trzecia aktualnie w budowie). Światowy ośrodek turystyczny z bardzo bogatymi zabytkami starożytności i średniowiecza (kościoły, bazyliki, Koloseum, pałace, akwedukty, fontanny i wiele innych budowli), niezwykle bogate muzea, nowoczesne osiedla mieszkaniowe na przedmieściach.

Częścią miasta jest Watykan - siedziba papieży (najmniejsze państwo świata). Corocznie odwiedzany przez kilkanaście milionów turystów.

Historia miasta w starożytności

Rzym powstał w epoce żelaza, jako osada Latynów, usytuowana na szczycie Palatynu. Jego mieszkańcy byli prostymi pasterzami owiec (około 800-750 p.n.e.). Z czasem zajęli się rzemiosłem i handlem z sąsiadami (bogactwo Rzymu pochodziło ze sprzedaży soli wydobywanej w solankach u ujścia Tybru). Ludności zaczęło przybywać i zasiedlono Eskwilin i Kapitol. Według tradycji, przekazanej nam przez Liwiusza, Rzym założył Romulus 21 kwietnia 753 p.n.e. i został jego pierwszym królem. Od tej daty liczona była historia miasta - "Ab urbe cóndita" lub A.U.C. (od założenia miasta, zobacz też kalendarz rzymski).

Wedle legendy wkrótce po założeniu miasta Rzymianie z powodu braku kobiet w mieście postanowili je zdobyć, napadając osadę sąsiednich Sabinów, położoną na wzgórzu Kwiryniale. Zuchwały plan porwania Sabinek powiódł się. Gdy Sabinowie próbowali odbić kobiety, te namówiły ich do zawarcia rozejmu, a potem sojuszu z Rzymianami.

Po śmierci Romulusa panowało kolejno sześciu królów. Tradycja podaje że byli to: Numa Pompiliusz, Tuliusz Hostiliusz, Ankus Marcjusz, Tarkwiniusz Stary, Serwiusz Tuliusz i Tarkwiniusz Pyszny.

Numa Pompiliusz (około 715-673 p.n.e.) w czasie swego panowania miał wprowadzić m.in. kult Westy, a Ankus Marcjusz (642-617 p.n.e.) rozszerzył terytorium Rzymu aż do wybrzeży Morza Tyrreńskiego. Tradycja wydaje się jednak nieprawdziwa, gdyż siedmiu królów stanowiących w rzeczywistości sześć pokoleń (Tarkwiniusz Pyszny był synem Tarkwiniusza Starego) panowało przez ok. 225 lat. Społeczeństwo w tym czasie dzieliło się na dwie podstawowe grupy: patrycjuszy należących do arystokracji i plebejuszy, którzy byli wolnymi obywatelami, ale nie mieli prawa do współudziału w administrowaniu miastem.

Patrycjusze byli prawdopodobnie potomkami Latynów. Tworzyli wspólnotę etniczną i religijną, to znaczy byli zorganizowani w szczepy, które brały udział w tych samych kultach, a ich dzieci żeniły się i handlowały między sobą. Plebejusze natomiast pochodzili prawdopodobnie od Sabinów lub też był to element napływowy. Między patrycjuszami i plebejuszami mogły zachodzić relacje tylko jednego typu - klientelistycznego - co znaczyło, że plebejusz zostawał klientem, podporządkowując się którejś z rodzin patrycjuszowskich i w zamian otrzymywał protekcję (prawną i ekonomiczną).

W pewnym momencie władzę w mieście zdobyli Etruskowie, prawdopodobnie około 616 p.n.e. Najprawdopodobniej trzech ostatnich rzymskich królów było etruskiego pochodzenia. Około 565 p.n.e. zostały zbudowane pierwsze mury dookoła miasta.

Ostatni z dynastii Tarkwiniuszy - z przydomkiem Pyszny - został wygnany przez mieszkańców w 508 p.n.e. za okrucieństwo, tyranię i despotyzm. Rozczarowani władzą królów Rzymianie wprowadzili ustrój republikański (zobacz: Republika rzymska) Około roku 450 p.n.e. ogłoszono "Prawa XII tablic". W 390 p.n.e. Rzym przeżył najazd Galów, czyli Celtów. Po tym wypadku zdecydowano się wybudować nowe mury obronne, które zaczęto wznosić w 378 p.n.e. (Mury Serwiańskie). W 312 p.n.e. rozpoczęto budowę pierwszej drogi rzymskiej via Appia i pierwszego akweduktu. W 293 p.n.e. zostaje wprowadzony w Rzymie kult Eskulapa. W 289 p.n.e. założona zostaje mennica w mieście w pobliżu świątyni Junony Moneta (Pamiętającej) - stąd nazwa pieniądza metalowego. W 264 p.n.e. odbywają się pierwsze igrzyska gladiatorów. W 220 p.n.e. zostaje zbudowana via Flaminia, która łączyła Rzym z Adriatykiem.

Starożytny Rzym położony był na wzgórzach (collis, mons). Na północy wznosiło się wzgórze Pincius, na którym znajdowały się słynne ogrody Lukullusa (założone ok. 60 p.n.e.) i Salustiusza (powstałe po 45 p.n.e.). W 49 n.e. za panowania Klaudiusza wzgórze zwane Collis Hortulorum zostało włączone w obręb murów Rzymu. Obok położone było wzgórze Kwirynał ze świątynią Kwirynusa, świątynią Słońca wzniesioną przez Aureliana i świątynią Flawiuszów wzniesioną przez Domicjana. Kwirynał był dzielnicą willi i pałaców. Na wzgórzu Wiminał cesarz Dioklecjan zbudował termy. Wzgórze Eskwilin zajmowały min. ogrody Mecenasa, Dom Złoty Nerona, Portyk Liwii (Klaudiusza. Na wzgórzu Celius w V w.n.e. Petroniusz Maksymus zbudował nowe forum. Palatyn był siedzibą Romulusa (Roma Quadrata), a potem dzielnicą najbogatszych rzymian i cesarskich pałaców. Wzgórze Kapitol było centrum religijnym Rzymu. Tu znajdowały się świątynia Jowisza Kapitolińskiego z końca VI w. p.n.e., gdzie przechowywano księgi sybillińskie, świątynia Junony i świątynia Minerwy. Wzgórze Awentyn zajmowała najbiedniejsza dzielnica Rzymu. Na Awentynie znajdowały się świątynie: Cerery, Libera i Libery, później także świątynia Minerwy, opiekunki rzemieślników, oraz archiwum gminy plebejskiej. Na prawym brzegu Tybru wznosiło się wzgórze Janikulum, które pozostawało poza murami miejskimi, dopiero w III w. n.e. cesarze Aurelian i Probus otoczyli część Janikulum murami.

W I w. p.n.e. armia rzymska, która była bardziej wierna swym dowódcom niż politykom, stworzyła okazję takim ludziom jak Gajusz Mariusz, Sulla, Pompejusz i Cezar, by mogli sięgnąć po władzę. W tym czasie ludność wiejska, której ziemie zdewastował Hannibal w 219 p.n.e. masowo przenosiła się do miasta, za nimi podążyli niewolnicy i wyzwoleńcy. Ludność Rzymu szybko podniosła się do ponad pół miliona. Imigrantom nie brakowało pracy, miasto się rozbudowywało, konstruowano drogi, akwedukty, targowiska i świątynie. A wszystko to z podatków, które napływały z prowincji. W 167 p.n.e. została sprowadzona do Rzymu biblioteka Perseusza króla Macedonii, a w 161 p.n.e. zostali wysiedleni z miasta greccy filozofowie. W 142 p.n.e. powstał pierwszy kamienny most na Tybrze. W okresie cesarstwa brzegi Tybru były połączone mostami: Fabrycjusza, Agryppy, Aureliusza, Cestiusza, Emiliusza i Probusa. W 46 p.n.e. została przeprowadzona (z inicjatywy Cezara) przez Sosigenesa reforma kalendarza rzymskiego. W 44 p.n.e. Gym i miesiąc później zapłacił za to życiem. Przez 17 lat trwała wojna domowa, a w r.

W 64 wybucha w Rzymie wielki pożar. Rozpoczyna się odbudowa miasta, jeszcze piękniejszego niż wcześniej. W 72 rozpoczęto budowę Koloseum, w 125 Panteon, a w 216 zostają ukończone Termy Karakalli. Imperium do tego czasu rozrosło się do gigantycznych rozmiarów. W 212 otrzymują obywatelstwo rzymskie wszyscy jego mieszkańcy. W 247 celebrowano pierwsze tysiąclecie Rzymu. W latach 70. III w n.e. zbudowano nowe mury miasta zwane Murami Aureliana.

Do najstarszych części miasta należą:

 • Forum Romanum

 • Forum Boarium

 • Pole Marsowe

 • Via Appia

W roku 330 cesarz Konstantyn Wielki, przeniósł stolicę Cesarstwa rzymskiego do Konstantynopola. Następnie w 395 roku nastąpił podział na Cesarstwo Wschodniorzymskie ze stolicą w Konstantynopolu i Cesarstwo zachodniorzymskie ze stolicą w Mediolanie a potem w Rawennie. Od tego czasu rola Rzymu ulegała dalszej marginalizacji. Miasto zostało zdobyte przez Wizygotów pod wodzą Alaryka w 410 r. i przez północnoafrykańskich Wandalów w 455 roku. Samo cesarstwo upadło w 476.

Średniowiecze

Po upadku zbudowanego przez Rzymian imperium, miasto, razem z resztą Italii, przechodziło z rąk do rąk. W 500 roku dla upamiętnienia wizyty Teodoryka Wielkiego zorganizowano ostatni adventus, czyli uroczysty ceremoniał rzymski, realizowany z okazji przybycia cesarza do miasta. W 546 roku Rzym zdobył król Ostrogotów Totila. W 846 roku Bazylika św. Piotra została ograbiona przez arabskich piratów, w związku z czym papież Leon IV kazał zbudować wokół niej mury obronne.

W VIII w. stał się stolicą Państwa Kościelnego i siedzibą papieży. W średniowieczu zależność od papiestwa była silniejsza bądź słabsza, siedziba papiestwa była też wielokrotnie przenoszona, m.in. do Awinionu.

Historia nowożytna Rzymu

W 1527 Rzym zostaje splądrowany przez wojska niemieckie i hiszpańskie pod wodza cesarza Karola V. W latach 1814 wcielony przez Napoleona I do Francji, następnie stał się stolicą zjednoczonych Włoch. W 1929 traktaty laterańskie między papiestwem a rządem Królestwa Włoch ustanowiły odrębność Państwa Watykańskiego, uznając jego niezależność i niepodległość.

Znane miejsca w Rzymie

 • Bazylika św. Jana na Lateranie

 • Bazylika św. Pawła za Murami

 • Bazylika świętej Agnieszki za Murami

 • Bazylika Santa Maria Maggiore

 • Campo de' Fiori miejsce spalenia na stosie Giordana Bruna

 • Fontanna di Trevi

 • Fontana delle Api w Rzymie

 • Forum Boarium

 • Forum Romanum

 • Kapitol

 • Koloseum

 • Mauzoleum Augusta

 • Ołtarz Pokoju

 • Palatyn

 • Panteon w Rzymie (jedyny całkowicie niezmieniony obiekt starożytny do dzisiaj)

 • Plac Navona

 • Piazza del Popolo

 • Piramida Cestiusza

 • Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny

 • Pole Marsowe

 • Schody Hiszpańskie

 • Teatro Argentina

 • Usta Prawdy

 • Via Sacra

 • Via Appia

 • Watykan

 • Wielka Synagoga

 • Zamek Świętego Anioła

Kolej

Głównym dworcem osobowym jest Roma Termini, pozostałe to: Roma Campanelle, Roma Fidene, Roma Monte Mario, Roma Nomentana, Roma Nuovo Salario, Roma Prenestina, Roma San Pietro, Roma Tor Sapienza, Roma Torricola, Roma Trastevere, Roma Valle Aurelia, Roma Villa Bonelli.

Lotniska

W Rzymie funkcjonują dwa lotniska, Port lotniczy Rzym-Ciampino oraz Port lotniczy Rzym-Fiumicino.

Komunikacja miejska

System komunikacji miejskiej w Rzymie stanowią:

 • Sieć linii autobusowych i trolejbusowych

 • Metro rzymskie.

Do komunikacji miejskiej należy też doliczyć wszelkie pociągi osobowe które przejeżdżają przez Rzym.

Na podstawie: artykuł Rzym (http://pl.wikipedia.org/wiki/Rzym) w Wikipedii

licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: Wikipedyści

Brak opinii